ClickCease

בעלי עסקים – ככה תמנפו את משבר הקורונה

רוצים לשדרג את הנכונות שלכם בגוגל?
טיפים לעסקים איך להתמודד עם המשבר

התקופה הנוכחית לא קלה לאף אחד מאיתנו, בעיקר לא לבעלי עסקים. בשבוע אחד, רבים מאיתנו איבדו את רוב ההכנסה שלהם, אם לא את כולה.
בזמנים כאלו, אנחנו חושבים בעיקר על איך לשרוד, איך לעבור את המשבר הזה בלי להתרסק כלכלית ובלי לסגור את העסק.

מי חושב בכלל על לפתח את העסק? הדבר האחרון שנעשה עם הכסף שלנו עכשיו הוא להשקיע בתפעול עמוד הפייסבוק או שדרוג האתר.
אבל רגע, יכול להיות שיש כאן משהו שאנחנו מפספסים?

זה בהחלט נכון שהתקופה הזו היא קשה ומלאה בחסרונות, אבל אולי בכל זאת יש לנו כאן הזדמנות לעשות משהו טוב? חשבו על זה לרגע. 90% מהפעילות העסקית שלנו עצרה, הטירוף של היום יום – הטלפונים, המיילים, הנסיעות, הפגישות – כל אלו נעלמו במהירות. למרות שאין לנו כסף, יש לנו הרבה ממשאב אחר, חשוב לא פחות – זמן.

נוצרה לנו הזדמנות – את הזמן הזה אנחנו יכולים לנצל כדי לשדרג את העסק שלנו, לייעל את התהליכים הקיימים, להכין תוכניות, גם ללמוד ולהשתפר. זה הזמן לעשות את כל מה שאנחנו לא עושים בדרך כלל, את כל הדברים שאנחנו דוחים בטענה ש"אין לנו זמן אליהם".

לא מאמינים לי שזה אפשרי? הנה כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי… נו טוב, אני אשתמש בקלישאה הזו – להפוך את הלימונים ללימונדה. במדריך הבא, אדבר גם על דברים בסיסיים שיעזרו לכם להשאיר את העסק בחיים וגם על דרכים יצירתיות למנף את התקופה הקרובה לטובתכם.

 

איך משאירים את העסק בחיים?

בואו נתחיל מהדבר הכי חשוב – איך להישאר עם הראש מעל המים? הנה שלושת הדברים הכי בסיסיים שצריך לעשות (וכמו שתכף תראו, לא לעשות) כדי לעבור את הסערה בשלום.

לצמצם הוצאות

אנחנו בתקופה שבה ההכנסות יורדות. משמעותית. המשק מושבת, וזה לא ממש משנה באיזה תחום אנחנו עוסקים. למעט תחומים מאוד ספציפיים – הלקוחות של כולנו מקפיאים פעילות או לכל הפחות, מצמצמים אותה באופן משמעותי.

אבל ההוצאות? הן נשארות כפי שהן. המשרד, העובדים, הספקים – כולם צריכים לקבל את הכסף שמגיע להם, והם צריכים לקבל אותו בזמן. בשביל שהעסק שלנו לא יתרסק, אנחנו חייבים להדק את החגורה, מה שאומר גם לקצץ בהוצאות לא חיוניות וגם לנסות למזער את ההוצאות החיונית.

דברו עם בעל המשרד ועם הספקים שלכם ונסו להתמקח – אין לכם מה להפסיד, ואל תשכחו שגם הם נמצאים במצב שלכם, הם מבינים אתכם ואולי אפילו מקבלים משהו מהמדינה שיכול להתגלגל אליכם או לכל הפחות לסייע להם להקפיא את השכירות לחודש או חודשיים.
לגבי עובדים, אולי הנקודה הכי מורכבת בכל הסיפור הזה, ועם כמה שזה קשה… בתקופה קיצונית צריך לבצע צעדים קיצוניים ולו בשביל שנוכל לעמוד על הרגליים לאחר המשבר ולהחזיר את אותם העובדים לעבודה.
צמצמו היקפי משרה, הוציאו לחל"ת עובדים בעלי ערך גבוה, פטרו את מי שלא הכרחי והורידו את השכר של הצוות הקיים במידת הצורך.

חייגו וקבלו הצעה לקידום האתר שלכם

לשיחה עם ניר אזולאי:

הישארו גמישים ושמרו את הלקוחות שלכם

הלקוחות שלכם מבקשים להקפיא פעילות? אחת הדרכים הכי טובות לשמר אותם במהלך התקופה הקרובה היא להציע להם אחד משני דברים:

  1. שירות מצומצם יותר – צמצמו את הפעילות במקום להקפיא אותה כדי להבטיח שלא תפסידו את הלקוח לחלוטין.
  2. הנחה – לא מת על זה אבל נסו אם נראה לכם לנכון – הציעו את אותו השירות, אך במחיר נמוך יותר. חשוב להבהיר שזה תקף רק לתקופה הקרובה.

ברור שזה ממש לא אידאלי, אבל בתקופות כאלו חשוב להראות אנושיות וגמישות – גם כדי לשמר את הלקוחות לטווח ארוך וגם כדי להשאיר את העסק בחיים.
נסו למצוא דרך בה תוכלו להמשיך לעבוד עם הלקוחות שלכם, גם אם זה אומר שתצטרכו להתפשר.
אם זה מה שצריך כדי להשאיר את העסק חי, להוריד מחירים זה ממש לא בושה, ולצמצם פעילות זה הרבה פחות נורא מלבטל אותה לחלוטין.

ולאלא שבחרו להישאר אתכם? פנקו אותם בצ'ופר, משהו שהם היו מאוד רוצים ולכם בדרך כלל זה לא דורש עלויות מיוחדות. תמיד יש כאלו – חפשו את אותם דברים ושדרו להם אותם בהפתעה. כולם אוהבים לקבל הפתעות משמחות. כך או כך הגבירו איתם את היקף התקשורת בתקופה הזו.

הימנעו מסיכונים והשקעות ספקולטיביות

אני לא חושב שאני צריך להרחיב לגבי זה, אני מקווה שכולכם מבינים שבתקופות כאלו שמלאות באי וודאות – זה לא הזמן להיות הרפתקניים. קחו סיכונים מחושבים, זה כן, אבל הימנעו מהשקעות שאתם לא מבינים בהן או כאלו שיכולות להיות מסוכנות. ואם יש ברשותכם כספים לא נזילים שקלו להפוך אותם בתקופה הזו לנזילים – לעיתים צריך את הכסף באופן מיידי ופתאומי.

בזמני משבר, קרקע יציבה, סלע להיאחז בו, אלו הדברים שכולנו צריכים.

לקריאה אודות גוגל לעסק שלי – מיי ביזנס

 

למנף את המשבר ולצאת מחוזקים

טוב, אז עכשיו כשעברנו על הבייסיק – הדברים שאנחנו צריכים לעשות כדי לא להתרסק – הגיע הזמן לדבר על דרכים לנצל את המשבר לטובת העסק שלנו. אם התנהלתם נכון מבחינה כלכלית ושמרתם כסף לימים שחורים, יש הרבה דברים שאתם יכולים לעשות במהלך המשבר. הנה כמה דרכים שיאפשרו לכם לפתח ולשדרג את העסק ולייצר אפיקי הכנסה חדשים בזמן המשבר ואחריו.

בניית וובינרים וקורסים דיגיטליים

כולם בבית, כולם מחפשים מה לעשות עם עצמם. בתקופות כאלו, תכנים דיגיטליים יכולים להיות אפיק הכנסה מדהים, ובנוסף הם גם יאפשרו לכם לבנות לעצמכם תדמית שתשרת אתכם גם שנים קדימה. אם יש לכם מומחיות או יכולת מקצועית שאנשים רוצים ללמוד, זה אומר שיש לתכנים שתוציאו שוק אמיתי של אנשים שמחפשים תכנים כאלו! אילו תכנים דיגיטליים אפשר ליצור?

  • וובינרים – סדנאות מקוונות שמועברות בדרך כלל בלייב דרך פלטפורמות כמו פייסבוק, זום וכדומה.
  • קורסים – קורסים מקצועיים שמלמדים את המשתתפים לרכוש יכולת מסויימת.

הקאצ' – יש הרבה תכנים ברשת. מזלנו הוא שרובם באנגלית ושיש לא מעט אנשים בארץ שמעדיפים ללמוד בעברית. למרות זאת, קיימים כבר תכנים גם בעברית, אז אם אתם עושים וובינר חשוב לדאוג שהוא באמת מספק ערך ייחודי. אם אתם בוחרים לבנות קורס דיגיטלי, חשוב לעשות את זה כמו שצריך, עם סילבוס, תוכנית לימודית וכל הטררם, חפשו בגוגל יש לא מעט מידע בנושא וכן לא מעט קבוצות בפייסבוק.

לנצל את התקופה כדי לעקוף את המתחרים

המשבר הזה לא יימשך לעד וכשהוא ייגמר, מי שיעמדו בראש אלו העסקים שהמשיכו להשקיע ולעבוד קשה. התקופה הזו היא זמן מדהים לתפוס קדימות אל מול עסקים קטנים ועסקים מתחרים שלוקחים פסק זמן. בין אם זה קידום אורגני של האתר שלכם שיציב אתכם במיקום גבוה בדפי התוצאות של גוגל ובין אם זה בניית אתר או קהילת פייסבוק מקצועית שתשפר את המוניטין שלכם – אלו תהליכים שצוברים מומנטום, ובסביבה כזו בה התחרות נמוכה, זה הזמן להניע אותם.

בניית חנות אינטרנטית

בימים כתיקונם הייתי מדגיש שזה לא צעד שמיועד לבעלי עסקים שנמצאים במצב כלכלי לא יציב. בניית חנות אינטרנטית זה תהליך שדורש לא מעט כסף וזמן.
גם אחרי שבניתם את החנות, צריך לעבוד על קידום אורגני ושיווק בפלטפורמות אחרות – התוצאות לא מגיעות בין-לילה.

עם זאת, בתקופה הזו הלקוחות שלכם, ממש אלו שרכשו ממכם לפני המשבר פיזית בחנות עדין רוצים את המוצרים שלכם, ולכן אם יש לכם את היכולת להשקיע, זה כנראה המהלך הכי חכם שאתם יכולים לעשות בתקופה הזו ובכלל. העולם כך או כך מעביר חלק ניכר לכיוון האונליין, ולמעט מוצרים ספציפיים מאוד, לרובנו אין בעיה להזמין מוצרים מהרשת, גם מוצרים גדולים ויקרים. על אחת כמה וכמה בתקופה כזו, בה אין לנו אפשרות לצאת החוצה, חנויות אינטרנטיות צפויות לתפוס פלח שוק אפילו גדול יותר.

אם תבחרו לעשות את זה, כדאי שתקראו את המדריך הקידום האורגני שכתבתי בנושא: קידום חנות וירטואלית – מדריך מקיף ועדכני לשנת 2020.

 

לבקש הנחות עבור שירותים – לא נעים, אבל זו המציאות

אל תשכחו שהמצב הנוכחי פוגע ברווחים הכלכליים של כולם – וזה לא משנה אם אתה מומחה קידום אתרים, מורים לצרפתית או נגרים מקצועיים.

כמו שמבקשים מאיתנו לא פעם הנחות, אנחנו צריכים לדעת לבקש הנחות כאלו גם בעצמנו. כבר הרבה זמן רציתם לשדרג את האתר? חושבים לפתח מודל עסקי חדש? זה הזמן לעשות את זה, נסו להתמקח ולהשיג מחיר נמוך יותר מהרגיל. אני לא רוצה להגיד שאפשר "לנצל" את המצב, אבל בחיים כמו בחיים, אנחנו צריכים להיות דינמיים ולהסתגל לתנאי השוק. ותנאי השוק הם שהמשק מושבת, וכמו שזה פוגע בנו זה גם יכול לאפשר לנו להשתמש בשירותים שבעבר לא יכולנו להרשות לעצמנו.

פיתוח העסק באמצעות ברטרים

כשתזרים המזומנים שלנו נפגע, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לשלם על שירותים ומוצרים. אבל שוב, המשבר הזה הוא לא משבר אישי, הוא משבר אוניברסלי שיצר סביבה כלכלית מסוימת, בה נוצרות דרכים אלטרנטיביות לצרוך שירותים.

אחת הדרכים היא לפתח עסקים ולטפח קשרים עסקיים בזמן משבר היא באמצעות ברטרים. סוג של סחר חליפין, משהו בסגנון של – אני אתן לך ממה שיש לי ואתה תתן לי ממה שיש לך. הברטרים מאפשרים לכל אדם בעל יכולות כלשהן שיכולות להועיל לאנשים או עסקים אחרים להשתמש בהן בתמורה ליכולות שעשויות להועיל לו.

כמקצוענים ובעלי עסקים, לכולנו יש יכולות או שירותים שאנחנו יכולים לספק, אותם אנחנו בדרך כלל מתרגמים לרווח כלכלי. הבעיה היא שכרגע, אף אחד לא שש להוציא כסף מהכיס. הברטרים יכולים להיות הפתרון לבעיה שלנו ולאפשר לנו להמשיך "להרוויח" באמצעות היכולות שלנו ובמקביל, להמשיך לפתח את העסק שלנו.

איך זה נראה ברטר בפועל?

בתור מקדם אתרים, היה לי מאוד קל ללכת על דוגמה בנאלית כמו "אני אקדם למישהו אתר והוא יסייע לי לצלם ולהפיק קורס קידום אתרים". בכוונה הלכתי על משהו קצת יותר לא שגרתי כדי שתבינו שברטרים באמת יכולים לעבוד מעולה בכל מיני דרכים שונות ומשונות, כל מה שצריך הוא קצת דמיון ושאפתנות בריאה.

בואו ניקח אותי לדוגמה, אני עוסק בתחום של SEO. בואו נניח שכבר הרבה זמן אני רוצה לעשות שיפוץ במשרד של סוכנות הדיגיטל שלי. אממה, אני אף פעם לא מגיע לזה – אין לי פנאי להתעסק עם התכנון של האופרציה הזו ובטח שלא לפנות את המשרד לשבוע ימים. אבל עכשיו, הגיע משבר שקרקע את כולנו בבית והשאיר את המשרד ריק. דפיקות בדלת – זו ההזדמנות לשפץ את המשרד – היא הגיעה.

לרוב, מה שאנחנו חושבים במצב הזו הוא שהבעיה היא שבתקופה הזו התזרים שלנו נפגע ואנחנו לא בדיוק ממהרים להוציא כסף על שיפוצים. ובכל זאת, בואו נגיד שאני ממש רוצה לשפץ ואני חושב לעצמי מה אפשר לעשות כדי לגרום לזה לקרות.

אולי לקחת הלוואה? לא לא, זה ממש לא הזמן להלוואה ובטח לא בשביל משהו שהוא לא חובת קיום. אולי אני אעשה הכל בעצמי? דווקא רעיון לא רע, אבל במקרה הזה עם 2 ילדים קטנים כנראה שהמצב יישאר כמו שהוא.

הופס, הנה רעיון גאוני – אני אמצא עסק שיפוצים שצריך לבנות אתר חדש או רוצה שירותי קידום אורגני לאתר הקיים – נעשה ברטר. לשנינו יש זמן כי אין לנו המון עבודה כרגע ושנינו מספקים שירותים שהצד השני רוצה או צריך.
בעזרת הברטר, שני הצדדים יכולים לצרוך את השירותים האלו בלי לפגוע בתזרים המזומנים שלהם.

זה יכול לעבוד גם עם שירותי פיתוח עסקי, בניית אתר, קידום עסקים, בניית קורסים וסדנאות, כתיבת תוכן, פיתוח תוכנה – פחות או יותר הכל!

 

הכי חשוב הוא שלא תתנו לזמן הזה להתבזבז

אני יכול לתת עוד עשרות דוגמאות נוספות על דרכים למנף את התקופה הקרובה. אבל למעשה, אני בכלל לא צריך לעשות את זה, גון פ. קנדי מבהיר את הנקודה הזו במשפט אחד:

כשהיא כתובה בסינית, המילה משבר מורכבת משני סימנים, אחד מסמל טרגדיה ואחד מסמל הזדמנות.

הסתכלו על התקופה הקרובה כהזדמנות ונצלו את ההזדמנות הזו בחכמה.

המשבר הזה מלווה בהרבה אי וודאות ובהרבה חששות, אבל יש בו גם לא מעט דברים טובים. אנחנו יכולים להשקיע בדברים שאנחנו שוכחים בצד במהלך השגרה.

אם נעבוד על שיווק העסק שלנו בצורה משמעותית ונשקיע בו את הזמן היקר הזה, נוכל לצאת מהמשבר הזה מחוזקים ובטווח הארוך זה ישתלם ובגדול.
פתחו את הראש ואת האוזניים; חשבו על מה אתם יכולים לתת ומה תשמחו לקבל. חפשו הזדמנויות שיאפשרו לכם להפוך את התקופה הזו למועילה ומשמעותית עבור העסק שלכם ועבור עצמכם.

ורגע מעבר למישור העסקי פרופר… אנחנו גם בני אדם. יש לנו כאן זמן לעצור לרגע את המרוץ ולהסתכל על החיים שלנו.

בעקבות המצב כולנו מחוץ למגרש וזו ההזדמנות להתבונן על הדברים מ"בחוץ", מה חשוב לנו באמת? לאן אנחנו רוצים לקחת את הקריירה שלנו? במה אנחנו לא משקיעים מספיק?

המשבר מספק לנו הזדמנות להיות עם המשפחות שלנו, הזדמנות לחזק את הקשרים הכל כך חשובים האלו שחלקנו נוטים לקחת כמובן מאליו. במובן הזה, זו היא תקופה מדהימה, ואולי קלישאות הן לא דבר כל כך נורא. להפוך לימון ללימונדה, יש שני צדדים לכל מטבע, תמיד יש חצי כוס מלאה – יש במשפטים האלו אמת.

אם נבחר להסתכל למשבר הזה בלבן של העיניים, אם נבחר להגיד לו "אנחנו לא הולכים לתת לך לעצור אותנו" – נוכל להוציא ממנו את המיטב. סומך עליכם!

דירוג התוכן:
5/5
WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
Picture of ניר אזולאי

ניר אזולאי

ניר אזולאי - מקדם אתרים, בוגר BA במערכות מידע וכלכלה, יזם דיגיטלי, מומחה קידום אתרים עם למעלה מ-10 שנות ניסיון בגוגל, כולל פיתוח אתרי וורדפרס ובניית תהליכי שיווק דיגיטליים שמביאים תוצאות.
המלצות של לקוחות
Moti Shalev
Moti Shalev
מנהל שיווק מוזיאון אגם ראשון לציון
קרא עוד
מקצועי, ענייני שירות בלתי רגיל. מוטי שלו, מנהל שיווק מוזיאון אגם ראשון לציון
נתנאל דהן
נתנאל דהן
בריטניה נדל"ן
קרא עוד
פניתי לניר אחרי המלצות רבות שקיבלתי מחברים. בהקמת החברה היו לנו המון פערי ידע בנוגע לקטע הדיגיטלי. בניית אתר, קידום ממומן ואורגני, דף עיסקי ברשתות חברתיות, מיתוג ברשת וכו׳... ניר תמיד ידע לתת לנו את העצות הנכונות בזמן המתאים וגם לתמוך בכל המעטפת! מי שמחפש איכות ללא פשרות, אני ממליץ בחום!
דוד בן משה
דוד בן משה
Virtualion - סטודיו VR | AR | MIX Reality
קרא עוד
ניר והצוות שלו עושים עבודה מעולה, נעימה ומקצועית. ממליץ בחום רב.
חוליאן טרומפר
חוליאן טרומפר
המכללה לשיווק דיגיטלי
קרא עוד
ניר ביצע לי אופטימיזציה לשיפור מהירות האתר והוא עשה את זה באופן מדהים! בכלל בחור ממש נעים וסבלני. אחלה בחור ואחלה שירות, ממליץ בחום!
Kobi Tec
Kobi Tec
גמילה מסמים
קרא עוד
ניר הפתיע לטובה, כל חווית השירות והאיכות היו מעולים מההתחלה ועד הסוף. תיאום הציפיות היה ברור, התגובה הייתה מהירה, הזמינות גבוהה וזמן העבודה קצר. ניר - תודה רבה, כיף גדול לעבוד איתך.
Assaf Ehrenreich
Assaf Ehrenreich
רומי טראוול - רומי ואסף
קרא עוד
ניר נותן שירות מקצועי. תוך שלושה חודשים הוא קידם אותנו בגוגל במספר ביטויים למקום הראשון. אנחנו ממליצים מכל הלב.
צחי גרוסמן
צחי גרוסמן
גרוסמן ייעוץ פיננסי
קרא עוד
הגעתי אל ניר לאחר שנתיים בקידום אורגני בגוגל שבוצע ע"י חברה אחרת. כאשר במשך שנתיים החברה לא הצליחה לשפר מיקומים באתר, וכעת אני נמצא בידיו של ניר כחודשיים והשיפור לא פחות ממדהים! קפצנו חזק בכל הביטויים למקומות גבוהים וכמות הלידים גדלה מאוד. וניר עוד טוען שאנחנו רק בתחילת הטיפוס... כל הכבוד ניר על ההשקעה והתוצאות. יועץ משכנתאות פרטי - צחי גרוסמן
Sasi Cohen
Sasi Cohen
וויל פורטל רכב
קרא עוד
חברה של מקצוענים, שירות מעולה גם לאחר שקיבלנו את האתר, טיפול זריז בתקלות וקידום אתרים ברמה גבוהה. ממליץ בחום.
דודי זנתי
דודי זנתי
Horizon Life Sport
קרא עוד
מדובר באיש מקצוע ברמה הגבוהה ביותר. ידע נרחב, שירותיות וזמינות בכל עת. קשוב תמיד לצרכי הלקוח. מומלץ בחום!!
אלונה פרץ
אלונה פרץ
BonBona
קרא עוד
מס׳ 1 בקידום אתרים! שירות מצוין, תמיד זמין ושירותי, יעיל ומהיר ונותן תוצאה מושלמת! ממליצה בחום מניסיון!
Etay Noorlian
Etay Noorlian
Video Production Studio - clip-E
קרא עוד
ניר אזולאי – האיש והאגדה! מעבר למקצועיות ולתוצאות המטורפות שהגיע העסק שלי בעקבות המהלכים שלו, ניר הוא תותח אמיתי... בחור שירותי ונעים, עוזר תמיד וזמין לכל שאלה. ללא ספק - זכיתי!
הקודם
הבא
אז על מה בא לכם לקרוא?
ניווט מהיר

עוד באותו נושא:

מגיע לכם יותר לקוחות!

* לאחר מילוי הטופס אחזור אליכם עם כל הפרטים

ניר אזולאי